maja 25, 2020

Umysł, który kłamie

„Muszę być doskonały”, „Żebym mógł być szczęśliwy, wszystko musi iść po mojej myśli” - to jedne z wielu kłamstw wmawianych nam przez... umysł.

Każdego dnia oszukujemy sami siebie. Zadajemy sobie powolną i wewnętrzną śmierć. Każde kłamstwo jest jak pocisk, powodujący w nas zniszczenie. Tylko jego zdemaskowanie, pozwoli nam zdrowo żyć i tym samym prawidłowo funkcjonować.

Odtwarzacz w naszej głowie

Kłamstwa są przyczyną większości naszych problemów w relacjach z ludźmi. Wiele z nich towarzyszy nam nawet od dzieciństwa. Słuchaliśmy ich przez długi czas, dlatego wydaje nam się, że to prawda, a jest wręcz odwrotnie. Nie zdajemy sobie sprawy, jak działa nasz mózg. W pewnych okolicznościach naciska „play” i  odtwarza w naszej głowie wszystkie nagromadzone kłamstwa, a my nie jesteśmy niczego świadomi. Wpływa to na naszą codzienność, na nasze uczucia.

,,Twój mózg jest jak magnetofon. Może zarówno nagrywać, jak i wielokrotnie odtwarzać. Ma dostęp do osobistej biblioteki, w której znajdują się tysiące taśm gotowych do natychmiastowego odtworzenia. Na tych taśmach przechowywane są wszystkie przekonania, nastawienia i oczekiwania, które „nagrałeś” w swoim życiu” – Chris Thurman, psycholog.

Myśli mają  znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Często tkwi w nas przekonanie, że pozbędziemy się problemów, kiedy będziemy unikać nieprzyjemnych sytuacji. Bzdura. W życiu chodzi o to, żeby zmienić myślenie. Powstrzymać fałszywe myśli krążące w naszej głowie i kierować się prawdą. Musimy zdać sobie sprawę, że każda myśl pociąga za sobą skutek. Kłamstwo prowadzi do śmierci, a prawda to życie.

Playlista kłamstw

Numer 1 – „Muszę być doskonały”

Osiągamy pierwszy sukces, ale to nic dla nas nie znaczy. Ciągle czujemy się gorsi od innych. Stawiamy sobie kolejne zadanie. Wreszcie jest ich cała seria i tak wygląda nasze życie. To pogoń za perfekcjonizmem, który nie istnieje. Nieustanne mierzenie własnej wartości na podstawie osiągniętych sukcesów. Jeżeli czegoś nie zrobię, uznają mnie za nieudacznika.

„Dla takich osób pogoń za doskonałością może być zabójcza” – Dr David Burns, psychiatra.

Numer 2 – „Muszę zyskać sympatię wszystkich”

Musimy za wszelką cenę zadowolić innych. Jeżeli tak się nie stanie, nie będziemy się czuć dobrze. Jesteśmy wartościowi, kiedy inni są z nas zadowoleni. Często zaczynamy to robić od dziecka. W szkole zawsze dostawaliśmy dobre stopnie, nigdy nie byliśmy problemem dla rodziców… Teraz pojawiają się schody. Zaniedbujemy siebie kosztem innych. Nie wystarczy jedna aprobata, by przestać. Następnego dnia wszystko zaczyna się od nowa.

Numer 3 – „Lepiej odsunąć problem niż stawić mu czoła”

Wierzymy, że poradzimy sobie z trudnymi sytuacjami, kiedy ich unikniemy. Będziemy udawać, że problem nie istnieje, a on w końcu zniknie. W rzeczywistości sytuacja się pogorszy, a gdy próbujemy odsunąć od siebie ból, uderzy w nas ze zdwojoną siłą.

Jak zdemaskować kłamstwo?

Zrobimy to, kiedy rozpoczniemy pracę nad sobą, jednak jest to nie lada wyzwanie. Potrzebna jest solidna motywacja. Chcesz zmienić swoje życie? Jeżeli odpowiedź brzmi „tak” – jesteś gotowy.

Cały proces przemiany polega na uzmysłowieniu sobie, w jakie kłamstwa wierzymy i określeniu, dlaczego nie są prawdziwe. Psycholog Albert Ellis opracował specjalną metodą demaskującą kłamstwo. Zanim do niej przystąpimy, musimy założyć „dziennik emocji”, w którym będziemy zapisywać swoje spostrzeżenia. Po pierwsze zapisujemy przebieg zdarzenia, w którym uczestniczyliśmy. Byliśmy w sklepie, staliśmy w długiej kolejce, kobieta przed nami ociągała się z płatnością za zakupy. Pojawiło się w nas wtedy wiele emocji takich jak złość, irytacja… Teraz musimy sobie uzmysłowić, że  zdarzenie nie może być bezpośrednio powodem do emocji. To oznaczy, że włączyła się nasza wewnętrzna interpretacja, różna od rzeczywistości. Przed nami najtrudniejsze zadanie. Musimy wsłuchać się uważnie w nasze myśli. W tym przypadku patrzymy na kobietę stojącą przy kasie i pytamy siebie: „Co ja o tym myślę”? Rozpoczynamy analizę. Może wmawiam sobie: „Wszyscy powinni być doskonali”, „Wszystko musi iść po mojej myśli”? Zwróć uwagę, które kłamstwo pojawia się najczęściej.

Zapisuj wszystko, co robisz i odnajdź w sobie prawdę.

1 komentarz:

  1. oj tak, ja sama często łapię się na tym że ciągle mam w głowie jak bardzo nie jestem idealna. I nie jest to przyjemne :/

    OdpowiedzUsuń

Copyright © EMOCJOMANIA , Blogger