kwietnia 20, 2020

Depresja - cichy zabójca



Jadłowstręt, bezsenność, myśli samobójcze – to jedne z licznych objawów choroby, prowadzącej do… śmierci.




 Na depresję może zachorować każdy, bez względu na wiek czy płeć. Wśród chorych są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jak podają statystyki WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), w Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona osób, z czego aż 16 Polaków, odbiera sobie każdego dnia życie. Zdaniem ekspertów do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.  


Czym jest depresja?  

Depresja to grupa zaburzeń psychicznych, które przejawiają się głównie w pesymizmie, niskim poczuciu wartości, lęku oraz w utracie sensu życia. Sprawia, że człowiek nie potrafi prawidłowo funkcjonować: spać, pracować, studiować, jeść. Za to stale towarzyszy mu wzmożony stan bezsilności i beznadziei, który rzadko mija. Człowiek zaczyna stopniowo tracić zainteresowanie życiem, unikać spotkań ze znajomymi, przytłaczają go codzienne obowiązki, ciągle jest zmęczony… Co więcej, nie potrafi sobie poradzić z napotkanymi problemami. Uważa, że jedyną ucieczką jest… samobójstwo.
„Otwierasz oczy i nie masz siły przewrócić się na drugi bok w łóżku. Wstajesz i to jest duży sukces. Stałam i przez 20 minut nie potrafiłam umyć zębów” – mówi zmagająca się z depresją Adrianna.
Często błędnie utożsamiamy depresję z „gorszym dniem”. Zły nastrój to stan, który szybko mija. Z kolei depresja to choroba, która nieleczona może ciągnąć się nawet latami i doprowadzić ostatecznie do samobójstwa.  
Osoba z depresją to niekoniecznie człowiek ze smutną miną. Często są to ludzie uśmiechnięci, którzy bardzo cierpią od środka. Uśmiech to tylko maska, która ma stwarzać pozory normalności. Chory na depresję pragnie pomocy i zainteresowania ze strony innych, jednak nie przyznaje się do tego z obawy, że zostanie źle odebrane przez rówieśników, rodziców…
„Raz w życiu zaufałam matce i się otworzyłam. Powiedziałam, co czuję. Zaczęła się śmiać i mówić, że jaja sobie robię” – wyznaje z żalem kolejna z chorych.

Przyczyny depresji

Badania nad depresją są prowadzone od lat, jednak do dzisiaj ciężko ustalić jej bezpośrednią przyczynę. Wiadomo, że warunkowana jest ona przez wiele czynników, związanych ze sposobem myślenia i psychiką. Może się pojawić wskutek trudnych sytuacji życiowych takich jak utrata pracy, choroba, rozwód, samotność, śmierć bliskiej osoby, czy problemy finansowe. Do depresji doprowadzić może również niskie poczucie własnej wartości oraz silny stres.
„Miałam naście lat, gdy mój ojciec zaczął pić. Moja rodzina straciła dom, a ja na zawsze wewnętrzną równowagę. Przez te wszystkie lata radziłam sobie z traumami dzieciństwa bez leków i terapii, bo miałam chłopaka, który był dla mnie wsparciem. Gdy go zabrakło, nic już nie chroniło mnie przed „czarną dziurą" – wyznaje Ewa.
Inne przyczyny depresji to infekcje, choroby układu krążenia, anemia, niedobory witamin oraz zaburzenia hormonalne. Jak wynika ze statystyk, na depresję zapadają dwa razy częściej kobiety niż mężczyźni, co wynika z dużej wrażliwości emocjonalnej i wpływu hormonów.   
Depresja jest również chorobą genetyczną, a więc istnieje prawdopodobieństwo, że jeśli rodzice się z nią zmagali, ich dzieci też zachorują. 

Objawy depresji

Jednym z niebezpiecznych objawów depresji jest samookaleczenie. Jest to przejaw autoagresji, który pojawia się, gdy dana osoba nie radzi z problemami i ma zaniżoną samoocenę lub nie wytrzymuje presji wywieranej na nią przez środowisko. Zadawanie sobie bólu przynosi jej wewnętrzny spokój i psychiczną ulgę. W rzeczywistości jest to tylko uczucie tymczasowe, powodujące nasilenie psychicznych zaburzeń.
Rany są zazwyczaj zadawane żyletką w miejscach, które można łatwo ukryć pod ubraniem takich jak uda czy przedramiona.
Kolejny objaw depresji to anhedonia, czyli emocjonalne zobojętnienie, niezdolność do odczuwania, które pociąga za sobą wycofanie i społeczną izolację. Ponadto osobie chorej towarzyszy przenikliwa pustka oraz bezsens.
Do pozostałych objawów depresji należą: bezsenność, brak lub nadmierny apetyt, niska samoocena, zaburzenia koncentracji, czyny samobójcze, spadek lub wzrost wagi oraz migreny.


2 komentarze:

  1. Bardzo ważny temat, a przy tym dosyć trudny. Wielu ludzi ma świadomość, że depresja jest chorobą cywilizacyjną, być może nawet każdy z nas zna choć jedną osobę, która na nią cierpi. A mimo to tak trudno rozpoznać objawy... Artykuł jest jednak świetnie napisany, zbiera najważniejsze informacje i jeszcze przywołuje relacje osób chorych, co bardzo urozmaica tekst. Brawo!

    P.S. Bardzo interesujący jest też biologiczny mechanizm depresji, szkoda, że o nim więcej nie było wspomniane przy przyczynach. :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję. Depresja to bardzo rozległy temat, dlatego nie sposób wspomnieć o wszystkim, jednak myślę nad napisaniem jeszcze jednego tekstu poruszającego ten problem.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © EMOCJOMANIA , Blogger