maja 19, 2020

Manipulacja – jak się przed nią bronić?

Przemoc to nie tylko czyny fizyczne, jak bicie, ale również działania mające wywrzeć wpływ na psychikę. Mowa o wszechobecnej manipulacji, której trzeba powiedzieć stop.


Atak ze strony współpracowników, bliskich, naciągaczy udających osoby niosące pomoc… Dla manipulatora liczy się tylko to, co chce w danym momencie uzyskać. Nie interesują go uczucia ani godność drugiego człowieka. Jest on jedynie źródłem, które zaspokoi jego potrzeby. Jego ego powiększa się, gdy uwierzymy w jego kłamstwo i pozwolimy namieszać sobie w głowie.

Co robi manipulator?

Celem manipulacji jest wywarcie wpływu na zachowanie, czy decyzję określonych osób tak, by zrobiły coś nieświadomie i z własnej woli. Manipulator pokazuje innym swój wyidealizowany obraz.  Największą satysfakcję daje mu zmanipulowanie osób wykształconych. To sprawia, że może poczuć się lepszy. Oto jedne z najczęstszych zachowań manipulatorów.

·       Unikanie odpowiedzialności

Rozmawiacie, a on mówi ci coś niemiłego, co cię rani. Gdy mu o tym powiesz, on będzie wiedział jak dyskretnie zmienić temat i odwrócić kota ogonem, abyś zaczął go… przepraszać.  Każda uwaga czy krytyka to atak w jego wizerunek.

·       Być jak pijawka

Spędziłeś z nim dłuższy czas i czujesz się wykończony? To dowód na to, że masz do czynienia z manipulatorem, który wysysa z ciebie energię. Jak uniknąć toksycznych osób? To proste. Słuchaj siebie.

Huśtawki nastroju

W jednej chwili jest czuły, a w drugiej obojętny. Tę formę manipulacji stosuje partner, który pragnie sprawdzić, jak dużo jest w stanie zrobić partnerka, by zasłużyć na jego życzliwość.

„Mój mąż jest manipulatorem. Foch, milczenie, wyższość i zawsze ja przepraszam. Nie mam w sobie tyle siły, żeby odejść, ciągle mi się wydaje, że mnie wreszcie doceni” – Manipulowana.

Techniki manipulacji

Badania psychologów wykazały, że istnieje wiele sposobów, by skłonić kogoś do polubienia czy spełnienia prośby danej osoby. Gdy wiemy, z czym mamy do czynienia, możemy się przed tym bronić.

1.     Szybkie mówienie

Sposób, w jaki się komunikujemy, jest ważny. Według badań, jeśli rozmówca się z nami nie zgadza, powinniśmy mówić szybciej. Wtedy nie będzie miał zbyt wiele czasu, by przeanalizować nasze słowa.

2.     ,,Efekt kameleona”

Gdy chcemy komuś zaimponować albo mu się spodobać, zaczynamy naśladować jego sposób mówienia i siedzenia. Mamy w sobie wewnętrzną tendencję do lubienia takich osób, czego nie  jesteśmy świadomi.

3.     Inni nie muszą się zgadzać

Kiedy powiemy komuś, że nie musi robić określonej rzeczy, zadziała to wręcz odwrotnie. Będzie zmotywowany, by spełnić to o co go poprosiliśmy.

4.     Proszenie o przysługę, gdy inni są wyczerpani

Prosimy kogoś o pomoc, a on ma wątpliwości? Wystarczy zrobić to samo, gdy będzie wyczerpany, a ten się zgodzi. To dlatego pracodawca pyta pracownika, czy mu pomoże w projekcie pod koniec dnia.

5.     Dotknięcie w ramię

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na klientach jednej księgarni, więcej książek kupiły osoby przywitane dotknięciem przez sprzedawcę w ramię niż te, które tego kontaktu fizycznego nie doświadczyły. Przekłada się to również na relacje damsko-męskie. Ciekawe, że mężczyzna dotykający kobiety w ramię ma większe szanse na dostanie od niej numeru telefonu niż pozostali.   

6.     Wybór otoczenia

Jedno z badań zawartych w książce pt. ,,You Are Not So Intelligent" wykazało, że przedmioty wpływają na zachowanie ludzi. Ma to zastosowanie w negocjacjach. Zamiast spotkania w sali konferencyjnej idziemy do kawiarni, gdzie rozmówca jest mniej skłonny do agresji.



 

3 komentarze:

  1. Dobry artykuł. Świetne zdanie: ,,Nie interesują go uczucia ani godność drugiego człowieka. Jest on jedynie źródłem, które zaspokoi jego potrzeby. Jego ego powiększa się, gdy uwierzymy w jego kłamstwo i pozwolimy namieszać sobie w głowie''. Aczkolwiek dodałbym jedną uwagę - są manipulatorzy świadomi i nieświadomi lub częściowo świadomi. Natomiast nie wiedziałem też o punkcie czwartym - ciekawe. Haha, a punkt piąty chyba sam muszę zacząć stosować, hahaha... Pół żartem, pół serio - staram się dbać o godność niewiasty. Pozdrawiam Cię serdecznie, Droga Asiu! Dzięki za kolejne refleksje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Norbercie! Ciekawa kwestia o rodzajach manipulatorów. Pozdrawiam. ;)

      Usuń
  2. Oj tak, byłam z taką oboą w związku, generlanie bardzo wyczerpujące. Bardzo potrzebny wpis, dużo osób nie wie że ma do czynienia z manipulacją :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © EMOCJOMANIA , Blogger